Mayor's Office of Astana

Official Website of the Mayor’s Office of Astana

Asset Orentayevich Issekeshev

Asset Issekeshev

Born on August 17, 1971 in Karaganda.  

In 1994, he graduated from the Al-Farabi Kazakh State National University with a degree in law; in 1998 he graduated from the Higher School of Public Administration under the President's Administration.  

In 1995-1997 he worked as the Assistant and Senior Assistant Attorney in Medeu District in Almaty.  

In 1998-1999 he held the post of the Chief Officer at the Agency for Strategic Planning and Reforms.  

In 1999-2000 A.Issekeshev headed the Department for Registration and Enforcement of Central and Local Agencies’ Regulations of the Ministry of Justice.  

From 2000 to 2001 he was the President of the National Legal Service CJSC under the Ministry on Justice ; later he worked in the private sector.  

From November 2002 to June 2003 he served as the Advisor to the Minister of Economy and Budget Planning. From 2003 he held the portfolio of the Vice Minister of Industry and Trade.  

From 2006 he held the post of the Vice President of the Board at "Kazyna" Fund for Sustainable Development. 

From 2007 to 2008 he was the Director for Marketing of financial projects in "Credit Swiss" JSC(Kazakhstan). 

From February 2008 to May 2009 he served as the Aide to the President of Kazakhstan. From May 2009 A.Issekeshev was the Minister of Industry and Trade. 

In March 2010 he was appointed Vice Prime Minister – Minister of Industry and Trade.

On January 20, 2012, he was appointed Deputy Prime Minister – Minister of Industry and New Technologies of Kazakhstan. 

From August 6, 2014 Minister of Investment and Development.

Has been appointed as the Mayor of Astana since June 21, 2016 by the Decree No.288 of the President of the Republic of Kazakhstan