3451

More than 3 thousand children attend yard clubs

Today in the capital there are 24 yard clubs, in which 109 circles and sections are organized. Yard clubs operate under the leadership of KSU «Astana zhastary». The number of children attending the clubs exceeds 3,000. From 74 clubs 7 work in Almaty district, 10 – in Baikonur district, 4 – in Esil district, 3 – in Saryarka district.

«Yard clubs are a kind of school where children develop both mentally and physically, where they learn something new, become Champions! At the same time, children are engaged for free. And yet-this is a great opportunity for parents to find something that their child will like», - said the head of the yard club «Crossfit Kids» Olzhas Daulethan.

Also visitors of domestic clubs participate in competitions in Boxing, wrestling among girls, karate, Taekwondo, hand-to-hand fight and show good results. In addition to the usual sports sections and clubs, the clubs open disciplines such as chess, Boxing, Thai Boxing, wrestling, dancing, fine ARTS, music, etc. Not so long ago, new sections were opened, such as cheerleading, breakdance, pottery, technical modeling, scout movement, «young medic», crossfit for children and many other sections. We will note that in 2015 in the city there were 6 domestic clubs. In 2016, the number increased to 13. In 2017, the number of clubs reached 18, and in 2018, Astana Zhastary plans to increase the number of sports organizations to 30.

Any student in the capital can visit them free of charge. A full list of clubs with the schedule is attached. Schedule of domestic clubs 2018g district of Almaty (7) 1. Yard club «Alan» - 4/2 Musrepova str. Dastan Aldashev, 87011941777.

Schedule of domestic clubs 2018 year

District of Almaty (7)

  1. Yard club «Alan» - ul. Musrepova, 4/2

Dastan Aldashev, 87011941777 2 3

 

 Name of club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

sat

 Sun

1

Shinkyokushinkai karate

19:00-20:30

19:00-20:30

 

 

19:00-20:30

 

 

2

Judo

08:30-10:00

08:30-10:00

 

 

08:30-10:00

 

 

3

Fitness karate

10:00-11:30

10:00-11:30

 

 

10:00-11:30

 

 

 2. Yard club «Armandastar» - POS International, St. Armandastar., 2/3

Azamat Karimov, 87010992212

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

 Choreography

 

 

14:30-16:30

 

11:00-13:00

 

11:00-13:00

 

14:30-16:30

 

 

 

 

2

Fine art

16:00-19:00

 

16:00-19:00

 

11:00-13:00

 

 

3

Decorative arts 

16:00-19:00

 

16:00-19:00

 

 

11:00-13:00

 

4

wrestling

18:30-20:30

18:30-20:30

18:30-20:30

18:30-20:30

18:30-20:30

 

 

 

5

Vocals

10:00-14:00

 

 

 

14:00-18:00

 

 

6

Karate

11:15-12:45

 

14:30-16:00

 

11:15-12:45

 14:30-16:00

 

 

13:00-15:00

 

7

Boxing 

10:00-12:00 16:00-18:00

 

10:00-12:00 16:00-18:00

 

10:00-12:00 16:00-18:00

16:00-18:00

 

8

Greco-Roman wrestling

 

09:00-11:00

09:00-11:00

09:00-11:00

 

 

09:00-11:00

 

9

Judo

18:00-20:00

 

18:00-20:00

 

18:00-20:00

09:00-11:00

 

10

Fitness

20:00-22:00

 

20:00-22:00

 

20:00-22:00

10:00-12:00

 

11

Hand to Hand combat 

15:00-17:00

 

15:00-17:00

 

15:00-17:00

15:00-17:00

 

12

Tennis

09:00-11:00

 

09:00-11:00

 

09:00-11:00

09:00-11:00

 

13

Kazaksha kures

 

15:00-17:00

 

15:00-17:00

15:00-17:00

15:00-17:00

 

14

wrestling with 2004

 

09:00-11:00

 

09:00-11:00

09:00-11:00

09:00-11:00

 

 3. «Zhas Kanat» - St. Armandastar, 49/3

Ruslan Zhanbolatova, 87017747288

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

 Choreography

 

10:00-12:00

 

18:00-20:00

 

18:00-20:00

 

10:00-12:00

 

18:00-20:00

16:00-18:00

 

2

Modeling

 

10:00-12:00

 

 

10:00-12:00

10:00-12:00

 

15:00-17:00

 

3

Wrestling

 

11:00-13:00 18:00-20:00

 

11:00-13:00 18:00-20:00

 

11:00-13:00 18:00-20:00

 

4

 Judo

17:30-19:00

 

17:30-19:00

 

17:30-19:00

 

 

5

Kazaksha Kures

19:00-20:30

 

19:00-20:30

 

19:00-20:30

 

 

6

Karate

 

9:00-11:00 15:00-17:00

 

9:00-11:00 15:00-17:00

 

9:00-11:00 15:00-17:00

 

7

Gymnastics

 

17:30-19:00

 

17:30-19:00

 

17:30-19:00

 

8

Boxing

 

9:00-11:00 18:00-20:00

 

9:00-11:00 18:00-20:00

 

9:00-11:00 18:00-20:00

 

9

Fine art

 

10:00-12:00 14:30-16:30

 

10:00-12:00 14:30-16:30

 

 

 

 

10

 Chess

10:30-12:30

17:00-19:00

10:30-12:30 14:30-16:00

 

 

 

 

11

 Music

8:30-10:30 16:15-17:00

 

 

 

 

8:30-10:30 15:00-17:00

 

 

 4. «Miras» - Michurino village, street Bastau, d. 17/1 Administrator Diana Stepanova, 87074193556

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Fine art

 

 

18:00-20:00

18:00-20:00

 

13:00-17:00

 

2

Dombra

 

10:00-12:00

 

14:00-16:00

 

 

 

3

Karate

11:00-12:30 16:30-18:00

 

11:00-12:30 16:30-18:00

 

11:00-12:30 16:30-18:00

 

 

4

Vocals

14:00-18:00

 

 

 

10:00-14:00

 

 

5

Hand-to-hand fight

10:00-11:30 16:00-17:30

 

 

10:00-11:30 16:00-17:30

 

10:00-11:30 16:00-17:30

 

 

6

Football

 

11:00-13:00

16:00-18:11:

11:00-13:00

16:00-18:00

 

 

 

7

Choreography 

 

 

11:00-13:00 15:00-17:00

 

11:00-13:00 15:00-17:00

 

 

 

 5. «Tarlan» - Mustafin street, ⅓

 Indira Abdikarimova, 87023850135

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Kyokushinkai karate

 

10:00-11:30

 

10:00-11:30

 

10:00-11:30

 

 

2

Hand-to-hand fight

 

20:00-21:30

 

20:00-21:30

 

20:00-21:30

 

3

combat Sambo

 

08:30-10:00

 

08:30-10:00

 

08:30-10:00

 

4

Jujitsu.

 

16:30-18:00

 

16:30-18:00

 

16:30-18:00

 

 6. «Temirlan» - Kuishi Dina, d. 28

Maken Kagerou, 87776544868

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Checkers

 

11:00-14:30

 

11:00-14:30

 

 

11:00-14:30

2

Chess

 

10:00-11:30 14:30-16:00

 

10:00-11:30 14:30-16:00

 

 

10:00-11:30 14:30-16:00

 

3

Togyz Kumalak

10:00-11:30 14:00-16:00

 

10:00-11:30 14:00-16:00

 

10:00-11:30 14:00-16:00

 

 

 7. «M-Bridge» - Torically, 34

Hasen Moldabaev, 87477002101

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Fine art

10:00-12:00   

 

 

10:00-12:00

 

10:00-14:00

 

2

Togyz Kumalak

15:00-17:00 

 

15:00-17:00

 

15:00-17:00

 

 

 

Baikonur District (10) 1.«Everest» - ul. Kultobe, 11

Kozhabekov Galym, 87019082614

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Football

   

10:00-12:00

 

 

 

10:00-14:00

10:00-14:00

2

Togyz Kumalak

 

10:00-12:00

 15:00-17:00

 

 

10:00-12:00

 

15:00-17:00

 

 

 2. «Astana» - 10 Zhubanov str.,

 Erik Ryspaev, 87016578533

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Hand to hand combat

 

11:00-12:00 16:30-18:00

 

11:00-12:00 16:30-18:00

 

11:00-12:00 16:30-18:00

 

2

Boxing

 

09:30-11:30 16:30-18:00

 

09:30-11:30 16:30-18:00

 

 pool

 

3

Wrestling

 

 9:00-11:00 15:00-16:30

 

 9:00-11:00 15:00-16:30

 

 9:00-11:00 15:00-16:30

 

4

Karate

9:00-11:00 15:00-16:30

 

9:00-11:00 15:00-16:30

 

 9:00-11:00 15:00-16:30

 

 

5

Boxing

9:00-11:00 15:00-16:30

 

9:00-11:00 15:00-16:30

 

9:00-11:00 15:00-16:30

 

 

 3. «Baiterek» - Zhubanov str., 10

 Erik Ryspaev, 87016578533

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Chess

 

10:00-12:00 17:00-19:00

 

10:00-12:00 17:00-19:00

 

 

 

2

Painting

 

 

09:00-11:00 15:00-17:00

 

09:00-11:00 15:00-17:00

 

 

3

Dombra

 

09:00-11:00

 

16:00-18:00

 

11:00-13:00 14:00-16:00

 

4

Guitar

 

11:00-12:00 15:00-17:00

 

 

11:00-12:00 15:00-17:00

 

 

5

Modern dance

 

 

 

10:00-12:00 17:00-19:00

 

 

09:00-13:00

 4. «Baikonur» - Zhubanov str, 4

 Bakhyt Adambekova, 87088872164

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Fine art

11:00-12:00

 11:00-12:00

11:00-12:00

 11:00-12:00

 

 

 

2

Dombra

 

 14:00-15:00

 

14:00-15:00

 

 

 

3

Chess

 

12:00-13:00

 

 

12:00-13:00

 

 

4

Needlework

15:00-16:00

 

 

15:00-16:00

 

 

 

 5. «Bereke» - Otyrar street, 18a

Zhanat Zhamantaeva, 87024405931

PA «Bereke-Kaisar» - Otyrar str., 18a,

 Tugelbayeva Gulnara, 87015122762

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Art of acting

18:30-20:30

 

18:30-20:30

 

18:30-20:30

 

 

2

Dombra

 

 

 

 

17:00-19:00

11:00-13:00

 

3

Choreography

10:00-11:30

 

 

 

 

14:30-16:30

15:00-17:00

4

Expressive reading

 

9:30-11:00 14:30-16:00

9:00-10:30 14:30-16:00

 

 

 

 

5

Expressive reading

14:00-16:00

 

 

14:00-16:00

14:00-16:00

 

 

6

Togyzkumalak

15:00-17:00

 

 

 

10:00-12:30 16:00-18:30

 

 

 

6. «Bereke-Sport» - Otyrar street, 18a

Ayan Mahanov, 87019985377

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Judo

10:00-11:30

 

10:00-11:30

 

10:00-11:30

 

 

2

Hand-to-hand fight

 

09:30-11:00

16:00-18:00

 

09:30-11:00

16:00-18:00

 

09:30-11:00 16:00-18:00

 

3

Boxing

 

19:00-20:30

 

19:00-20:30

 

19:00-20:30

 

4

Greco-Roman Wrestling

19:30-21:00

 

19:30-21:00

 

19:30-21:00

 

 

 

 

 7. «Crossfit Kids» - 42 Kenesary street,

 Olzhas Dauletkhan, 87771515080

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Karate kyokushinkai

11:00-12:00

 

11:00-12:00

 

11:00-12:00

 

 

2

Crossfit

 

 14:00-15:00

 

14:00-15:00

 

 

 

3

 Grappling

16:00-17:00

 

16:00-17:00

 

16:00-17:00

 

 

4

 Karate

17:00-18:00

 

17:00-18:00

 

17:00-18:00

 

 

8. Ms. school № 34 - Taiburyl str., 23

Dastan Aldashev, 87011941777

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Kyokushin karate

10:00-12:00

 

 

10:00-12:00

 

10:00-12:00

 

 9. Ms. school № 21-K. Kemengeruly str., 4

Dastan Aldashev, 87011941777

1

Karate-do

10:00-12:00

 

 

10:00-12:00

 

10:00-12:00

 

 10. «Aybar» - Gogol's street, d. 19

 Indira Abdikarimova, 87023850135

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Kyokushinkai karate

10:00-11:30

 

10:00-11:30

 

10:00-11:30

 

 

2

Hand-to-hand fight

20:00-21:30

 

20:00-21:30

 

20:00-21:30

 

 

3

combat sambo

08:30-10:00

 

08:30-10:00

 

08:30-10:00

 

 

4

Jujitsu

16:30-18:00

 

16:30-18:00

 

16:30-18:00

 

 


Esil District (4)

«Arlan TKD» - Syganak str., 18

 Julius Kahn, 87078630403

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

 Taekwondo

 

 20:00-21:30

 

20:00-21:30

 

 

 

2

Break Dance

 

 

 

 

 

13:00-14:00

13:00-14:00

3

Cheerleading

 

 

 

 

 

11:00-13: 00

 

4

English

14:00-15:00

09:00-10:00

 

09:00-10:00 15:00-16:00

 

 

14:00-16:00

 

 2. Yesil Sauran, 12/1

Bakhyt Dauletbaev, 87774164668

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Karate

 9:30 -11:0016:30-18:00

 

 9:30 -11:00 16:30-18:00

 

 9:30 -11:00 16:30-18:00

 

 

2

Judo

 

9:00-11:00 14:00-16:00

 

9:00-11:00 14:00-16:00

 

9:00-11:00 14:00-16:00

 

3

Dombra

10:00-12:00 14:00-17:00

 

10:00-12:00 14:00-17:00

 

10:00-12:00 14:00-17:00

 

 

4

Arts and crafts and fine art

 

 

 

9:00-13:00 14:00-17:00

 

 

 

5

Boxing

14:00-17:00

 

14:00-17:00

 

 

 

 

6

Choreography

10:00-12:00

 

16:00-18:00

 

 

10:00-12:00 16:00-18:00

 

 

 


3. «Family» - LCD «family town» E 652, d. 10

Kasymbekova Gulnar, 87783650000

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Karate

 

 17: 00-8: 30

 

17: 00-18: 30

 

 17: 00-18: 30

 

2

Fine art

 

15:30 17:00

 

15:30 17:00

 

 

9:00-10:00

 

3

Choreography

 

 

09:30-11:00

 

09:30-11:00

 

 

 

4

Modern dance

 

 

 

 

 

14:00-17:00

14:00-19:00

5

Chess

 

 

 

 

 

16:00-20:00

16:00-20:00

6

Cooking

10:30- 12:30 19:00- 21:00

 

10:30- 12:30 19:00- 21: 00

 

 

 

 

7

Tone

 

21:00-22:00

 

21:00-22:00

 

21:00-22:00

 

8

 Fitness mix

 

20:00-21:00

 

20:00-21:00

 

 

 

9

Artistic gymnastics

 

 

 

 

 

11:00-14:00

11:00-14:00

10

Judo

 20:00 21:00

 

20:00 21:00

 

 20:00 21:00

 18:30 19:00

 

11

Sambo

21:00-22:00

 

21:00-22:00

 

21:00-22:00

19:30-20:30

 

12

Kazakh language

 

 

 

 

 

11:00-15:00

11:00-15:00

4. «TTS» - Dostyk street, 5


Kuspanova Akmaral, 87027821658
 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

English play

 

 

 

 

 

10:00-14:00

10:00-14:00

2

Chess

 

 

 

 

 

10:00-14:00

10:00-14:00

3

LEGO

 

 

 

 

 

16:00-20:00

16:00-20:00

 

Saryarka District (3)

1.«Class» - MD. Koktal, 1, Sulukol street, 14

 Dastan Aldashev, 87011941777

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Kyokushin karate

 

10:00-11:30

 

10:00-11:30

 

10:00-11:30

 

2

Karate-do

09:30-11:00

 

09:30-11:00

 

09:30-11:00

 

 

2. «Chagall» - Moscow Ave, d. 18


Natalia Dusekeev, 87012333148

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Choreography

11:00-13:00

 

11:00-13:00

 

11:00-13:00

 

 

2

Vocal and instrumental ensemble

 

 

 

 

 

15:00-19:00

15:00-19:00

3

Arts and crafts and fine art

14:00-18:00

 

09:00-13:00

 

 

 

 

4

Vocals

 

 

12:00-17:30

 

12:00-16:00

 

 

5

 Chess

 

14:00-17:30

 

 

 10:00-14:00

 

 

6

Dombra

 

 

 

 

 

14:00-18: 00

 

7

Freestyle wrestling

10:00-14:00

 

 

15:00-17:00

 

12:00-14:00

 

8

Young Tourists

14:00-18:00

 

 

 

 

10:00-14:00

 

 

 3. «Zhas Barys» - MKR Koktal, 2, Arkalyk str., 18

Dastan Aldashev, 87011941777

 

Name of the club

Mon

Tue

Wed

Thu

Fri

Sat

Sun

1

Kazaksha kures

 

09:00-10:30

 

09:00-10:30

 

09:00-10:30

 

2

Judo

 

19:00-20:30

 

19:00-20:30

 

19:00-20:30

 

3

Chess

 

17:00-18:30

 

17:00-18:30

 

17:00-18:30

 

4

Fine art

 

10:30-11:30

 

10:30-11:30

 

10:30-11:30

 

5

Karate

10:30-11:30

 

10:30-11:30

 

10:30-11:30

 

 

 

Any use of materials is only permitted with an active hyperlink to the official website of the city of Nur-Sultan http://astana.gov.kz

Hello, my name is Mr.iKomek. I am a virtual operator of the Unified Contact Center iKomek of the Nur-Sultan City Mayor’s office. To get the service, please, register or enter your personal account.
Введите свои данные.
Registration is done successfully!
Enter your login and password to enter your personal account.
Please elaborate on the essence of the appeal in details and attach photo / video materials if available.
The status of processing your request is available in your account, also you can use the search function to find the request according to the registration number.
To obtain information about the status of processing the request, enter the registration number of the request.
Something went wrong?! Try again to use this service.
Now you can send the message to the iKomek center or visit your personal account.
Use the additional functions of the service of iKomek center, such as 'Search for an request', 'Take a poll'.
For more information on the iKomek center, please see the FAQ / Frequently Asked Questions.
Nur-Sultan is a city for the comfortable life!
iKomek 109